DÜNYA Haber Girişi: 29.08.2021 - 08:39, Güncelleme: 29.08.2021 - 08:39

ABD'de Ida Kasırgası alarmı: On binlerce kişi tahliye ediliyor

 

ABD'de Ida Kasırgası alarmı: On binlerce kişi tahliye ediliyor

Küba'nın kıyı kesimlerinde etkili olan Ida Kasırgası'nın, ABD'nin güney kıyılarına ilerlemesi nedeniyle kıyı bölgelerinden on binlerce kişi tahliye ediliyor.
Hızı saatte 225 kilometreye ulaşan kasırganın, taşkın ve su baskınlarına neden olması beklendiğinden "aşırı tehlikeli" olacağı ifade ediliyor. Uzmanlara göre kasırga, Louisiana eyaletinin kıyı bölgelerini bir metre su altında bırakabilir. Eyalet genelinde kasırga sonrası arama kurtarma çalışmaları için 5 bin Ulusal Muhafız görevlendirildi. Bölgede Ida Kasırgası nedeniyle elektrik kesintileri olabileceği bildirildi. Elektrik kesintilerine müdahale etmek için de 10 bin işçi hazır bekletiliyor. Bölgedeki enerji tesisleri akaryakıt üretimini yüzde 60 oranında düşürdü. Bu da önümüzdeki gün ve haftalarda ABD'nin doğu yakasında yeni benzin ve akaryakıt sıkıntısı anlamına geliyor. Bölgeyi 2005 yılında vuran Katrina Kasırgası'nda bin 800'den fazla kişi ölmüştü. Deniz seviyesinin altındaki New Orleans kentini tutan bentler yıkılmış ve çukur şeklindeki kent, deniz suyuyla dolmuştu. (İLKHA)
Küba'nın kıyı kesimlerinde etkili olan Ida Kasırgası'nın, ABD'nin güney kıyılarına ilerlemesi nedeniyle kıyı bölgelerinden on binlerce kişi tahliye ediliyor.

Hızı saatte 225 kilometreye ulaşan kasırganın, taşkın ve su baskınlarına neden olması beklendiğinden "aşırı tehlikeli" olacağı ifade ediliyor.

Uzmanlara göre kasırga, Louisiana eyaletinin kıyı bölgelerini bir metre su altında bırakabilir.

Eyalet genelinde kasırga sonrası arama kurtarma çalışmaları için 5 bin Ulusal Muhafız görevlendirildi.

Bölgede Ida Kasırgası nedeniyle elektrik kesintileri olabileceği bildirildi. Elektrik kesintilerine müdahale etmek için de 10 bin işçi hazır bekletiliyor.

Bölgedeki enerji tesisleri akaryakıt üretimini yüzde 60 oranında düşürdü. Bu da önümüzdeki gün ve haftalarda ABD'nin doğu yakasında yeni benzin ve akaryakıt sıkıntısı anlamına geliyor.

Bölgeyi 2005 yılında vuran Katrina Kasırgası'nda bin 800'den fazla kişi ölmüştü. Deniz seviyesinin altındaki New Orleans kentini tutan bentler yıkılmış ve çukur şeklindeki kent, deniz suyuyla dolmuştu. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.