DÜNYA Haber Girişi: 26.08.2021 - 18:00, Güncelleme: 26.08.2021 - 18:01

Afganistan'da "İtalyan tahliye uçağına saldırı" ve "Karzai'ye ev hapsi" iddiaları yalanlandı

 

Afganistan'da "İtalyan tahliye uçağına saldırı" ve "Karzai'ye ev hapsi" iddiaları yalanlandı

Afganistan'dan sivilleri tahliye eden İtalyan askeri uçağına herhangi bir silahlı saldırının olmadığı açıklandı. Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin Taliban tarafından ev hapsine alındığı iddiaları da yalanlandı.
İtalyan haber ajansı ANSA, gazetecilerin ve sivillerin Kabil havaalanından tahliye edildiği İtalyan askeri uçağına kalkışta ateş edildiğini iddia etti. Bu iddianın ardından İtalyan İstihbaratı yetkilileri, yaptıkları açıklamayla iddiayı yalanladı. Yetkililer, sadece kalabalığın dağıtılması için havaya ateş açıldığını, İtalyan uçağına herhangi bir saldırının olmadığını kaydetti. Uçağın Kuveyt'e indiği, oradan da İtalya'ya uçacağı belirtildi. Karzai, Abdullah ve Hikmetyar'a ev hapsi iddiası ABD basınından CNN de Afganistan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile Hizb-i İslami partisinin lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın Taliban tarafından ev hapsine konduğunu iddia etti. Hikmetyar'ın oğlu Habiburrahman Hikmetyar da söz konusu iddiaları yalanladı. Hikmatyar, "Bu iddia yalan. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor. Hareket etmekte bazı zorluklar yaşıyoruz ancak ülkede bu kadar hızlı meydana gelen değişikliklerle bağlantılı olarak bu normal bir durumdur." dedi. Hikmetyar, babası Gülbeddin Hikmetyar da dahil olmak üzere kendisinin ve ailesinin güvende olduğunu sözlerine ekledi. Karzai, Abdullah ve Hikmetyar, Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Koordinasyon Konseyine alınmıştı. Üç isim, yeni hükümeti oluşturmak amacıyla Taliban temsilcileriyle görüşmeler yapıyor. (İLKHA)
Afganistan'dan sivilleri tahliye eden İtalyan askeri uçağına herhangi bir silahlı saldırının olmadığı açıklandı. Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin Taliban tarafından ev hapsine alındığı iddiaları da yalanlandı.

İtalyan haber ajansı ANSA, gazetecilerin ve sivillerin Kabil havaalanından tahliye edildiği İtalyan askeri uçağına kalkışta ateş edildiğini iddia etti.

Bu iddianın ardından İtalyan İstihbaratı yetkilileri, yaptıkları açıklamayla iddiayı yalanladı.

Yetkililer, sadece kalabalığın dağıtılması için havaya ateş açıldığını, İtalyan uçağına herhangi bir saldırının olmadığını kaydetti.

Uçağın Kuveyt'e indiği, oradan da İtalya'ya uçacağı belirtildi.

Karzai, Abdullah ve Hikmetyar'a ev hapsi iddiası

ABD basınından CNN de Afganistan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile Hizb-i İslami partisinin lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın Taliban tarafından ev hapsine konduğunu iddia etti.

Hikmetyar'ın oğlu Habiburrahman Hikmetyar da söz konusu iddiaları yalanladı.

Hikmatyar, "Bu iddia yalan. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor. Hareket etmekte bazı zorluklar yaşıyoruz ancak ülkede bu kadar hızlı meydana gelen değişikliklerle bağlantılı olarak bu normal bir durumdur." dedi.

Hikmetyar, babası Gülbeddin Hikmetyar da dahil olmak üzere kendisinin ve ailesinin güvende olduğunu sözlerine ekledi.

Karzai, Abdullah ve Hikmetyar, Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Koordinasyon Konseyine alınmıştı. Üç isim, yeni hükümeti oluşturmak amacıyla Taliban temsilcileriyle görüşmeler yapıyor. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.