GÜNDEM Haber Girişi: 06.09.2021 - 20:44, Güncelleme: 06.09.2021 - 20:44

Akçadağ Taşevler Barajıyla 8 bin dekar arazi suya kavuşacak

 

Akçadağ Taşevler Barajıyla 8 bin dekar arazi suya kavuşacak

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Malatya Akçadağ Taşevler Barajıyla toplamda 8 bin dekar tarım alanının suya kavuşacağını, 2 bin 400 kişiye tarımsal istihdam sağlayacağını söyledi.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya iline yapılan yatırımlarla hem arazi hem de vatandaşların içme ve kullanma suyu temin ediliyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Malatya Akçadağ Taşevler Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini ve projenin bitirilmesi ile birlikte toplamda 8 bin dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi sulanması temin edileceğini açıkladı. Yıldız, “Su kaynağı Akçadağ Taşevler Barajı tamamlanmıştır. Baraj temelden 51 metre yükseklikte ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup, 5,12 milyon m³ su depolayarak 8 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Akçadağ Taşevler Sulaması, milli ekonomiye yılda 11,8 milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 2 bin 400 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.” Yıldız, 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi imalatlarının tamamlanarak hizmete alınmasının hedeflendiğini kaydetti. (İLKHA)
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Malatya Akçadağ Taşevler Barajıyla toplamda 8 bin dekar tarım alanının suya kavuşacağını, 2 bin 400 kişiye tarımsal istihdam sağlayacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya iline yapılan yatırımlarla hem arazi hem de vatandaşların içme ve kullanma suyu temin ediliyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Malatya Akçadağ Taşevler Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini ve projenin bitirilmesi ile birlikte toplamda 8 bin dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi sulanması temin edileceğini açıkladı.

Yıldız, “Su kaynağı Akçadağ Taşevler Barajı tamamlanmıştır. Baraj temelden 51 metre yükseklikte ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup, 5,12 milyon m³ su depolayarak 8 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Akçadağ Taşevler Sulaması, milli ekonomiye yılda 11,8 milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 2 bin 400 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.”

Yıldız, 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi imalatlarının tamamlanarak hizmete alınmasının hedeflendiğini kaydetti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.