TEKNOLOJİ Haber Girişi: 21.11.2021 - 13:53, Güncelleme: 21.11.2021 - 13:53

Cep telefonunun sağlığımıza zararları

 

Cep telefonunun sağlığımıza zararları

Cep telefonları günlük hayatımızı kolaylaştırırken çok fazla ve uzun sürelerle kullanıldıkları zaman sağlık üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkıyor.
Konuşmanın dışında mesajlaşma mail alıp yanıtlamak, haberleri, okuma, müzik dinleme, banka işlemlerini gerçekleştirme gibi birçok alanda cep telefonlarından faydalanıyoruz.  Cep telefonlarından yayılan radyasyonun yarısı vücut ve beyin tarafından emiliyor. Bu da beyin hücrelerinde ölüme neden oluyor.  Çocuk sahibi olma ihtimalini azaltıyor. Uzmanlar günde 2 saat cep telefonu kullanmanın erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünü, kadınlarda ise hamilelik döneminde bebeğin hafızasını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Çok sık mesaj yazmak omuz, boyun ve baş ağrılarına çok fazla oyun oynamak, bilek ve parmak eklemlerinin yorulmasına, sürekli yüksek sesle müzik dinlemek duyma kaybına neden oluyor.  Özellikle gençlerde uyku düzensizliği, dikkat dağınıklığı ve a sosyalleşme gibi olumsuz etkiler ortaya çıkıyor. 
Cep telefonları günlük hayatımızı kolaylaştırırken çok fazla ve uzun sürelerle kullanıldıkları zaman sağlık üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkıyor.

Konuşmanın dışında mesajlaşma mail alıp yanıtlamak, haberleri, okuma, müzik dinleme, banka işlemlerini gerçekleştirme gibi birçok alanda cep telefonlarından faydalanıyoruz. 

Cep telefonlarından yayılan radyasyonun yarısı vücut ve beyin tarafından emiliyor. Bu da beyin hücrelerinde ölüme neden oluyor. 

Çocuk sahibi olma ihtimalini azaltıyor. Uzmanlar günde 2 saat cep telefonu kullanmanın erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünü, kadınlarda ise hamilelik döneminde bebeğin hafızasını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Çok sık mesaj yazmak omuz, boyun ve baş ağrılarına çok fazla oyun oynamak, bilek ve parmak eklemlerinin yorulmasına, sürekli yüksek sesle müzik dinlemek duyma kaybına neden oluyor. 

Özellikle gençlerde uyku düzensizliği, dikkat dağınıklığı ve a sosyalleşme gibi olumsuz etkiler ortaya çıkıyor. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.