DÜNYA Haber Girişi: 30.09.2021 - 09:14, Güncelleme: 30.09.2021 - 09:14

Cezaevindeki çete çatışmasında ölü sayısı 116'ya yükseldi

 

Cezaevindeki çete çatışmasında ölü sayısı 116'ya yükseldi

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, çeteler arasında çıkan çatışmada ölenlerin sayısı 116'ya, yaralı sayısının ise 80'e ulaştığı açıklandı.
Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, ülkedeki tüm hapishanelerde, 60 günlüğüne "olağan üstü hal" ilan edildiğini duyurdu. Guayaquil kentindeki Litoral hapishanesinde çıkan çatışmanın, çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığı belirtildi. Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon, "Organize suç grupları arasındaki bu mücadele ve içerdeki güç savaşı, maalesef bu seviyelere ulaştı, durum gerçekten korkunç" dedi. Yetkililer, mahkûmların kesici ve delici aletlerle öldürüldüğünü belirtti. Yaklaşık 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Şubat ve temmuz aylarında yaşanan çete çatışmalarında en az 120 mahkûm hayatını kaybetmişti. (İLKHA)
Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, çeteler arasında çıkan çatışmada ölenlerin sayısı 116'ya, yaralı sayısının ise 80'e ulaştığı açıklandı.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, ülkedeki tüm hapishanelerde, 60 günlüğüne "olağan üstü hal" ilan edildiğini duyurdu.

Guayaquil kentindeki Litoral hapishanesinde çıkan çatışmanın, çeteler arasındaki liderlik mücadelesinden kaynaklandığı belirtildi.

Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon, "Organize suç grupları arasındaki bu mücadele ve içerdeki güç savaşı, maalesef bu seviyelere ulaştı, durum gerçekten korkunç" dedi.

Yetkililer, mahkûmların kesici ve delici aletlerle öldürüldüğünü belirtti.

Yaklaşık 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Şubat ve temmuz aylarında yaşanan çete çatışmalarında en az 120 mahkûm hayatını kaybetmişti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.