DÜNYA Haber Girişi: 24.09.2021 - 18:40, Güncelleme: 24.09.2021 - 18:40

Cumbre Vieja Yanardağı'nın bulunduğu La Palma Adası için "acil yardım" planı

 

Cumbre Vieja Yanardağı'nın bulunduğu La Palma Adası için "acil yardım" planı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Cumbre Vieja Yanardağı'nın bulunduğu La Palma Adası için "acil" ve "yeniden yapılandırma" planları uygulayacaklarını açıkladı.
La Palma Adası'nı ziyaret eden İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, La Palma'nın felaket bölgesi ilan edileceğini duyurdu. Sanchez, La Palma'da ilk etapta evlerini ve geçim kaynaklarını kaybedenlere acil yardım yapacaklarını, ardından yanardağdan çıkan lavların tahrip ettiği yerler ve yaşam şartları için yeniden yapılanma planı uygulayacaklarını belirtti. Yanardağda patlamaların ve lav akışının devam ettiği bölgede çoğunluğunu muz ağaçlarının oluşturduğu 1200 hektarlık tarım alanı etkilenirken tarım sektöründeki zararın 20 milyon euroyu geçtiği belirtiliyor. Kanarya Adalarına, yanardağ patlamalarından çıkan küllerden dolayı gece uçuşlarını iptal etme kararı aldığı duyuruldu. La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı'nda 6. gününü dolduran patlamalardan dolayı 400 ev kül olmuş, 6 bine yakın kişi evlerinden tahliye edilmişti. (İLKHA)
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Cumbre Vieja Yanardağı'nın bulunduğu La Palma Adası için "acil" ve "yeniden yapılandırma" planları uygulayacaklarını açıkladı.

La Palma Adası'nı ziyaret eden İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, La Palma'nın felaket bölgesi ilan edileceğini duyurdu.

Sanchez, La Palma'da ilk etapta evlerini ve geçim kaynaklarını kaybedenlere acil yardım yapacaklarını, ardından yanardağdan çıkan lavların tahrip ettiği yerler ve yaşam şartları için yeniden yapılanma planı uygulayacaklarını belirtti.

Yanardağda patlamaların ve lav akışının devam ettiği bölgede çoğunluğunu muz ağaçlarının oluşturduğu 1200 hektarlık tarım alanı etkilenirken tarım sektöründeki zararın 20 milyon euroyu geçtiği belirtiliyor.

Kanarya Adalarına, yanardağ patlamalarından çıkan küllerden dolayı gece uçuşlarını iptal etme kararı aldığı duyuruldu.

La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı'nda 6. gününü dolduran patlamalardan dolayı 400 ev kül olmuş, 6 bine yakın kişi evlerinden tahliye edilmişti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.