DÜNYA Haber Girişi: 07.11.2021 - 17:33, Güncelleme: 07.11.2021 - 17:33

Etiyopyalılar dış müdahalelere karşı gösteri yaptı

 

Etiyopyalılar dış müdahalelere karşı gösteri yaptı

​On binlerce Etiyopyalı, ülkenin içişlerine yönelik dış müdahale ve baskıyı kınamak için Addis Ababa'nın başkentindeki Meskel Meydanı'nda toplandı.
Etiyopya hükümetinin ülkeyi, "ülkenin iç ve dış düşmanları" olarak nitelendirdiği şeylerden, özellikle de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ve müttefiklerinden savunmak için yaptığı ulusal çağrılarının ardından halk meydanlara indi. Başkent Addis Abiba'nın Meskel Meydanı'nda toplanan on binler, dış müdahalelere tepki gösterdi. Bazı Etiyopyalılar, pankart açıp CNN ve BBC gibi medya kuruluşlarına "algıya son vermeleri" çağrısında bulundu. Addis Ababa Belediye Başkanı Adanech Abiebi, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, ne çok yönlü dış baskının ne de isyancıların devam eden saldırılarının Etiyopyalıları ulusal kalkınma hedeflerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacağını vurguladı. Abiebi, ülkelerinin üzerinde devam eden dış müdahale ve çok yönlü dış baskının gizli hedefinin, Etiyopya devletini yabancı çıkarlara boyun eğdirmek olduğunu vurguladı. Abiebi, Etiyopyalıların birlik içinde bir arada durarak her türlü müdahaleyi ve önleyeceklerini kaydetti. Geçtiğimiz birkaç gün içinde TPLF, başkentin yaklaşık 380 km kuzeyindeki Amhara bölgesi, Dessie ve Kombolcha'daki kilit şehirlerin kontrolünü ilan etti. Daha sonra Amhara ve Afar bölgelerinde TPLF'nin ilerlemesini durdurmak için halk seferber oldu. 4 Kasım 2020'den bu yana Etiyopya hükümeti TPLF'ye karşı askeri operasyonlar yürütüyor. Haziran ayı sonlarında hükümet Tigray'da tek taraflı ateşkes ilan etti, ancak TPLF'ye sadık güçler kısa süre sonra bölgesel başkent de dahil olmak üzere bölgedeki bölgenin çoğunu kontrol altına aldı. Çatışma o zamandan beri Tigray'ın komşu Amhara ve Afar bölgelerine yayıldı. Etiyopya hükümeti daha önce bölgeyi yöneten TPLF'nin devrilmesinden sonra Tigray'da geçici bir yönetim atamıştı. (İLKHA)
​On binlerce Etiyopyalı, ülkenin içişlerine yönelik dış müdahale ve baskıyı kınamak için Addis Ababa'nın başkentindeki Meskel Meydanı'nda toplandı.

Etiyopya hükümetinin ülkeyi, "ülkenin iç ve dış düşmanları" olarak nitelendirdiği şeylerden, özellikle de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ve müttefiklerinden savunmak için yaptığı ulusal çağrılarının ardından halk meydanlara indi.

Başkent Addis Abiba'nın Meskel Meydanı'nda toplanan on binler, dış müdahalelere tepki gösterdi. Bazı Etiyopyalılar, pankart açıp CNN ve BBC gibi medya kuruluşlarına "algıya son vermeleri" çağrısında bulundu.

Addis Ababa Belediye Başkanı Adanech Abiebi, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, ne çok yönlü dış baskının ne de isyancıların devam eden saldırılarının Etiyopyalıları ulusal kalkınma hedeflerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacağını vurguladı.

Abiebi, ülkelerinin üzerinde devam eden dış müdahale ve çok yönlü dış baskının gizli hedefinin, Etiyopya devletini yabancı çıkarlara boyun eğdirmek olduğunu vurguladı.

Abiebi, Etiyopyalıların birlik içinde bir arada durarak her türlü müdahaleyi ve önleyeceklerini kaydetti.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde TPLF, başkentin yaklaşık 380 km kuzeyindeki Amhara bölgesi, Dessie ve Kombolcha'daki kilit şehirlerin kontrolünü ilan etti. Daha sonra Amhara ve Afar bölgelerinde TPLF'nin ilerlemesini durdurmak için halk seferber oldu.

4 Kasım 2020'den bu yana Etiyopya hükümeti TPLF'ye karşı askeri operasyonlar yürütüyor.

Haziran ayı sonlarında hükümet Tigray'da tek taraflı ateşkes ilan etti, ancak TPLF'ye sadık güçler kısa süre sonra bölgesel başkent de dahil olmak üzere bölgedeki bölgenin çoğunu kontrol altına aldı.

Çatışma o zamandan beri Tigray'ın komşu Amhara ve Afar bölgelerine yayıldı.

Etiyopya hükümeti daha önce bölgeyi yöneten TPLF'nin devrilmesinden sonra Tigray'da geçici bir yönetim atamıştı. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.