DÜNYA Haber Girişi: 15.11.2021 - 21:17, Güncelleme: 15.11.2021 - 21:17

Fransa bayrağının rengi değişti

 

Fransa bayrağının rengi değişti

​Fransa'da, ulusal bayraktaki mavinin tonu değişti. Cumhurbaşkanı Macron'un aldığı kararla bayraktaki mavi renk lacivert ile değiştirildi.
Cumhurbaşkanı Macron, mavi beyaz kırmızı renkli bayraktaki mavinin tonunu koyulaştırdı. Macron’un, Fransız İhtilali’nin sembolü olarak görülen lacivert renkli bayrağı geri getirmek istediği için bu kararı aldığı açıklandı. Elysee Sarayı dahil birçok resmi bina, bir yıldan fazla bir süredir lacivert renkli bayrakları kullanıyor. Elysee Sarayı, bayraktaki renk değişikliğini doğruladı. Macron'un bu kararı 2020 Temmuz ayında aldığını açıkladı. Devrimin ardından Fransız bayrağında kullanılan lacivert renk, 1976'da dönemin Cumhurbaşkanı Valery Giscard-d'Estaing tarafından Avrupa Birliği bayrağının rengine uyması için hafifletilmişti. (İLKHA)
​Fransa'da, ulusal bayraktaki mavinin tonu değişti. Cumhurbaşkanı Macron'un aldığı kararla bayraktaki mavi renk lacivert ile değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Macron, mavi beyaz kırmızı renkli bayraktaki mavinin tonunu koyulaştırdı. Macron’un, Fransız İhtilali’nin sembolü olarak görülen lacivert renkli bayrağı geri getirmek istediği için bu kararı aldığı açıklandı.

Elysee Sarayı dahil birçok resmi bina, bir yıldan fazla bir süredir lacivert renkli bayrakları kullanıyor. Elysee Sarayı, bayraktaki renk değişikliğini doğruladı. Macron'un bu kararı 2020 Temmuz ayında aldığını açıkladı.

Devrimin ardından Fransız bayrağında kullanılan lacivert renk, 1976'da dönemin Cumhurbaşkanı Valery Giscard-d'Estaing tarafından Avrupa Birliği bayrağının rengine uyması için hafifletilmişti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.