GÜNDEM Haber Girişi: 30.08.2021 - 16:08, Güncelleme: 30.08.2021 - 16:08

Genç mucit Teknofest'e katılmak istiyor

 

Genç mucit Teknofest'e katılmak istiyor

​SİHA, İHA, Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi yapabilen ve tuşlu telefonlara farklı özellikler kazandıran Hakkarili Savaş Tatlı, yaptığı icatlarla Teknofest'e katılmak istiyor.
Babasından öğrendiği ve merakı sayesinde geliştirdiği birçok icadının olduğunu belirten Tatlı, birkaç kez Teknofest'e katılmak için başvurduğunu ancak başvurusunun kabul edilmediğini söyledi. Son olarak tuşlu telefona kazandırdığı özellikler sayesinde geliştirdiği gözlük ile telefon ekranının sadece telefonu kullanan kişi tarafından görülmesini sağlayan Tatlı ayrıca telefona dokunmatik özellik de kazandırdı. "Tuşlu telefonları tekrar cazip hale getireceğim" Gelişen teknoloji ile beraber insanların artık tuşlu telefon kullanmak istemediklerini belirten Tatlı, "Tuşlu telefonları cazip hale getirmek için telefona görünmez ekran ve dokunmatik özellik kazandırdım. İleride bu telefona gece görüş özelliği olan kamera da ekleyeceğim. 2 hafta üzerinde çalıştım ve bitirdim." dedi. Yaptığım bu işlerle ilgili herhangi bir eğitim almadığını ifade eden Tatlı, "Tamamen babamdan gelen bir meslek bu. Daha önce Yüksekova'da yaptığım birçok proje vardı. İHA, SİHA ve babamla beraber araba yapmıştık. Hakkâri'ye taşındıktan sonra icatlarıma orada da devam ettim." ifadelerini kullandı. "Projelerimi dünyaya tanıtmak istiyorum" Elinde birçok proje olduğunu ve bu projeleri tanıtmak istediğini dile getiren Tatlı, "Yaptığım bu eserleri festivale götürmek istiyorum. Çünkü elimde birçok proje var. Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi var. Radar alan tarayıcı var. Radar hedefi belirliyor, Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi de hedefi imha ediyor. Yaptığımız silah tamamen gerçek, evde de birkaç deneme atışı yaptık sorunsuz çalışıyor. Çok büyük projelerim var. Her genç gibi ben de kendimi zirvede görmek istiyorum. Projelerimi dünyaya tanıtmak istiyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA) 
​SİHA, İHA, Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi yapabilen ve tuşlu telefonlara farklı özellikler kazandıran Hakkarili Savaş Tatlı, yaptığı icatlarla Teknofest'e katılmak istiyor.

Babasından öğrendiği ve merakı sayesinde geliştirdiği birçok icadının olduğunu belirten Tatlı, birkaç kez Teknofest'e katılmak için başvurduğunu ancak başvurusunun kabul edilmediğini söyledi.

Son olarak tuşlu telefona kazandırdığı özellikler sayesinde geliştirdiği gözlük ile telefon ekranının sadece telefonu kullanan kişi tarafından görülmesini sağlayan Tatlı ayrıca telefona dokunmatik özellik de kazandırdı.

"Tuşlu telefonları tekrar cazip hale getireceğim"

Gelişen teknoloji ile beraber insanların artık tuşlu telefon kullanmak istemediklerini belirten Tatlı, "Tuşlu telefonları cazip hale getirmek için telefona görünmez ekran ve dokunmatik özellik kazandırdım. İleride bu telefona gece görüş özelliği olan kamera da ekleyeceğim. 2 hafta üzerinde çalıştım ve bitirdim." dedi.

Yaptığım bu işlerle ilgili herhangi bir eğitim almadığını ifade eden Tatlı, "Tamamen babamdan gelen bir meslek bu. Daha önce Yüksekova'da yaptığım birçok proje vardı. İHA, SİHA ve babamla beraber araba yapmıştık. Hakkâri'ye taşındıktan sonra icatlarıma orada da devam ettim." ifadelerini kullandı.

"Projelerimi dünyaya tanıtmak istiyorum"

Elinde birçok proje olduğunu ve bu projeleri tanıtmak istediğini dile getiren Tatlı, "Yaptığım bu eserleri festivale götürmek istiyorum. Çünkü elimde birçok proje var. Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi var. Radar alan tarayıcı var. Radar hedefi belirliyor, Milli Savunma Silah Entegrasyon Sistemi de hedefi imha ediyor. Yaptığımız silah tamamen gerçek, evde de birkaç deneme atışı yaptık sorunsuz çalışıyor. Çok büyük projelerim var. Her genç gibi ben de kendimi zirvede görmek istiyorum. Projelerimi dünyaya tanıtmak istiyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA) 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.