GÜNDEM Haber Girişi: 06.11.2021 - 08:29, Güncelleme: 06.11.2021 - 08:29

Hacizli malların mezat yoluyla satışı sona eriyor

 

Hacizli malların mezat yoluyla satışı sona eriyor

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen teklif ile malın değerini kaybetmemesi için elektronik ortamda satış yapılabilecek, borçlulara hacizli malını satabilme imkânı getirilecek.
TBMM Adalet Komisyonunda, 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi kabul edildi. Teklifle, yaklaşık 90 yıldır icra dairlerince uygulanan fiziki satış usulü kaldırılarak elektronik satış usulünün getirilmesi planlanıyor. Kanun teklifinde icra sisteminin dijital çağa bütünüyle entegre edilmesi, açık artırmalara internete erişim olan her yerden çok daha fazla kişinin katılabilmesi, isteyen herkesin açık artırmada kolay ve şeffaf bir şekilde teklif verebilmesi, mezat salonlarına gelme ve oradaki teklifleri takip etme ihtiyacının ortadan kaldırılması ve böylece mahcuz mal veya hakkın rayiç değerinde satılabilmesi, böylece alacaklı ve borçlunun menfaatinin en üst seviyede korunması hedefleniyor. İcra sisteminin sadeleştirilmesi ve daha da kolaylaştırılması amaçlanan teklifle, hacizli malların daha hızlı bir şekilde satışa çıkarılabilmesi için tarife usulü getiriliyor. TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen teklif maddelerinden bazıları şu şekilde: - İstihkak işlemlerinde mülkiyeti koruyucu hükümler düzenleniyor. - Sicile kayıtlı malların kıymet takdirine ilişkin esaslar yeniden belirleniyor. - Borçluya haczedilen malın rızaya dayalı olarak satma imkanı veriliyor. - Borcun icralarda taksitle ödenmesinde alınan damga vergisi kaldırılıyor. - İhale uygulamasında yaşanan ve özellikle takibin tarafları ile ihale alıcısını zarara uğratan birtakım sorunlara çözüm bulmak amacıyla ihalenin feshini talep etmeye ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapılıyor. - İcra daireleri başkanlıkları oluşturularak bu başkanlıkların yargı mensupları tarafından yönetilmesi sağlanacak. (İLKHA)
TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen teklif ile malın değerini kaybetmemesi için elektronik ortamda satış yapılabilecek, borçlulara hacizli malını satabilme imkânı getirilecek.

TBMM Adalet Komisyonunda, 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi kabul edildi.

Teklifle, yaklaşık 90 yıldır icra dairlerince uygulanan fiziki satış usulü kaldırılarak elektronik satış usulünün getirilmesi planlanıyor.

Kanun teklifinde icra sisteminin dijital çağa bütünüyle entegre edilmesi, açık artırmalara internete erişim olan her yerden çok daha fazla kişinin katılabilmesi, isteyen herkesin açık artırmada kolay ve şeffaf bir şekilde teklif verebilmesi, mezat salonlarına gelme ve oradaki teklifleri takip etme ihtiyacının ortadan kaldırılması ve böylece mahcuz mal veya hakkın rayiç değerinde satılabilmesi, böylece alacaklı ve borçlunun menfaatinin en üst seviyede korunması hedefleniyor.

İcra sisteminin sadeleştirilmesi ve daha da kolaylaştırılması amaçlanan teklifle, hacizli malların daha hızlı bir şekilde satışa çıkarılabilmesi için tarife usulü getiriliyor.

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen teklif maddelerinden bazıları şu şekilde:

- İstihkak işlemlerinde mülkiyeti koruyucu hükümler düzenleniyor.

- Sicile kayıtlı malların kıymet takdirine ilişkin esaslar yeniden belirleniyor.

- Borçluya haczedilen malın rızaya dayalı olarak satma imkanı veriliyor.

- Borcun icralarda taksitle ödenmesinde alınan damga vergisi kaldırılıyor.

- İhale uygulamasında yaşanan ve özellikle takibin tarafları ile ihale alıcısını zarara uğratan birtakım sorunlara çözüm bulmak amacıyla ihalenin feshini talep etmeye ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapılıyor.

- İcra daireleri başkanlıkları oluşturularak bu başkanlıkların yargı mensupları tarafından yönetilmesi sağlanacak. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.