DÜNYA Haber Girişi: 19.09.2021 - 15:48, Güncelleme: 19.09.2021 - 15:48

Hong Kong'da seçim

 

Hong Kong'da seçim

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde seçmenler, Hong Kong'un liderini belirleyecek seçim komitesi üyeleri için sandık başına gitti.
Seçim komitesi üyelerinin belirlenmesi için, farklı meslek ve sektörleri temsil eden yaklaşık 4 bin 900 seçmenin, komitedeki 364 sandalye için 412 aday arasından tercih yaptı. Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam’ın, Mart 2022’de aday olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Seçim komitesi için oy kullanan kişilerin çoğunlukla ticaret ve dini toplulukların temsilcilerinin olduğu belirtildi. Seçim sonucunun bugün akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor. Hong Kong'un statüsü Hong Kong, 1898'de imzalanan "kira sözleşmesi" ile uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong'a 2047'ye kadar basın, ifade, toplanma, inanç ve serbest akademik çalışma gibi özgürlükleri ile bağımsız idari ve hukuki yapısını koruma hakkı tanınmıştı. Hong Kong, Çin'e bağlı olmasına rağmen kendine ait para birimi, dil, hukuk sistemi ve kimlik kullanıyor. Özerk yapılı bölgenin sadece savunma ve dış politika gibi konularda Pekin'e bağlı olduğu bu yönetim modeli, "bir ülke, iki sistem" olarak adlandırılıyor. (İLKHA)
Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde seçmenler, Hong Kong'un liderini belirleyecek seçim komitesi üyeleri için sandık başına gitti.

Seçim komitesi üyelerinin belirlenmesi için, farklı meslek ve sektörleri temsil eden yaklaşık 4 bin 900 seçmenin, komitedeki 364 sandalye için 412 aday arasından tercih yaptı.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam’ın, Mart 2022’de aday olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Seçim komitesi için oy kullanan kişilerin çoğunlukla ticaret ve dini toplulukların temsilcilerinin olduğu belirtildi.

Seçim sonucunun bugün akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor.

Hong Kong'un statüsü

Hong Kong, 1898'de imzalanan "kira sözleşmesi" ile uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti.

İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong'a 2047'ye kadar basın, ifade, toplanma, inanç ve serbest akademik çalışma gibi özgürlükleri ile bağımsız idari ve hukuki yapısını koruma hakkı tanınmıştı.

Hong Kong, Çin'e bağlı olmasına rağmen kendine ait para birimi, dil, hukuk sistemi ve kimlik kullanıyor. Özerk yapılı bölgenin sadece savunma ve dış politika gibi konularda Pekin'e bağlı olduğu bu yönetim modeli, "bir ülke, iki sistem" olarak adlandırılıyor. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.