GÜNDEM Haber Girişi: 23.08.2021 - 13:50, Güncelleme: 23.08.2021 - 13:50

İletişim Başkanı Altun'dan "Türkiye'de mülteci merkezi kurulacak" iddialarına tepki

 

İletişim Başkanı Altun'dan "Türkiye'de mülteci merkezi kurulacak" iddialarına tepki

​İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın makalesinin bazı yabancı medya kuruluşları tarafından çarpıtıldığını belirterek Türkiye’deki muhalefetin de bu yalanı yaymaya uğraştığını belirtti.
İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, da, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Wallace'ın makalesinde Türkiye ile ilgili bir ifadenin yer almadığını söyledi. "Dün gece bir kez daha hepimizi şaşkına çeviren bir olay yaşadık." diyen Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “yalan terörü” dediği dezenformasyonun ne denli yıkıcı ve yanıltıcı olabileceğini bir kere daha gördüklerini söyledi. İngiltere Savunma Bakanı Wallace'ın, Mail On Sunday için Afganistan ile ilgili bir makale kaleme aldığını ve bu  makalede “We will establish a series of processing hubs across the region outside Afghanistan for those Afghans we have an obligation to bring to this country” ifadesinin geçtiğini hatırlatan Altun, "Yani Wallace, makalesinde 'İngiltere’ye getirmekle yükümlü olduğumuz Afganlar için Afganistan dışındaki bölgede bir dizi merkez kuracağız' diye bir cümle kuruyordu. Makalenin hiçbir yerinde 'Türkiye' geçmiyor, ima dahi edilmiyordu." dedi. "Canla başla bu iftirayı yaymak için uğraştılar" Altun, "Ne var ki İngiliz Bakanın makalesi Türkiye karşıtlığı ile maruf bazı yabancı medya kuruluşları tarafından çarpıtıldı. Ve bu makale, 'İngiltere, Pakistan ve Türkiye’de mülteci merkezleri kuracak' şeklinde sunuldu. Dediğimiz gibi, Bakan hiçbir şekilde Türkiye dememişti oysa! Kasıtlı bir şekilde yapılan bu çarpıtmaya çok geçmeden Türkiye’deki muhalefet sahip çıktı. Makalenin tek bir kelimesini dahi okumadan bu yalana dört elle sarılıp hükümetimize saldırmaya başladılar. Olayın aslına hiç bakmadan canla başla bu iftirayı yaymak için uğraştılar." ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığının konu hakkında hızla bir açıklamayı yaptığını ve söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koyduğunu belirten Altun, "Fakat ne yazık ki muhalefet yalan ve iftirada ısrar etmekten vazgeçmedi. Bir kere de biz ifade edelim, böyle bir talep yok, talep gelse dahi bunu asla kabul etmeyiz." diye belirtti. Altun, "Yalan kötüdür, yalan tehlikelidir. Yalandan medet umanlara diyoruz ki, yalanla abad olunmaz, ancak rezil olunur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Biz her şartta gerçeği, doğruyu, hakkı ve hakikati söyleyeceğiz." diye ekledi. (İLKHA)
​İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın makalesinin bazı yabancı medya kuruluşları tarafından çarpıtıldığını belirterek Türkiye’deki muhalefetin de bu yalanı yaymaya uğraştığını belirtti.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, da, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Wallace'ın makalesinde Türkiye ile ilgili bir ifadenin yer almadığını söyledi.

"Dün gece bir kez daha hepimizi şaşkına çeviren bir olay yaşadık." diyen Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “yalan terörü” dediği dezenformasyonun ne denli yıkıcı ve yanıltıcı olabileceğini bir kere daha gördüklerini söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Wallace'ın, Mail On Sunday için Afganistan ile ilgili bir makale kaleme aldığını ve bu  makalede “We will establish a series of processing hubs across the region outside Afghanistan for those Afghans we have an obligation to bring to this country” ifadesinin geçtiğini hatırlatan Altun, "Yani Wallace, makalesinde 'İngiltere’ye getirmekle yükümlü olduğumuz Afganlar için Afganistan dışındaki bölgede bir dizi merkez kuracağız' diye bir cümle kuruyordu. Makalenin hiçbir yerinde 'Türkiye' geçmiyor, ima dahi edilmiyordu." dedi.

"Canla başla bu iftirayı yaymak için uğraştılar"

Altun, "Ne var ki İngiliz Bakanın makalesi Türkiye karşıtlığı ile maruf bazı yabancı medya kuruluşları tarafından çarpıtıldı. Ve bu makale, 'İngiltere, Pakistan ve Türkiye’de mülteci merkezleri kuracak' şeklinde sunuldu. Dediğimiz gibi, Bakan hiçbir şekilde Türkiye dememişti oysa! Kasıtlı bir şekilde yapılan bu çarpıtmaya çok geçmeden Türkiye’deki muhalefet sahip çıktı. Makalenin tek bir kelimesini dahi okumadan bu yalana dört elle sarılıp hükümetimize saldırmaya başladılar. Olayın aslına hiç bakmadan canla başla bu iftirayı yaymak için uğraştılar." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığının konu hakkında hızla bir açıklamayı yaptığını ve söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koyduğunu belirten Altun, "Fakat ne yazık ki muhalefet yalan ve iftirada ısrar etmekten vazgeçmedi. Bir kere de biz ifade edelim, böyle bir talep yok, talep gelse dahi bunu asla kabul etmeyiz." diye belirtti.

Altun, "Yalan kötüdür, yalan tehlikelidir. Yalandan medet umanlara diyoruz ki, yalanla abad olunmaz, ancak rezil olunur. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Biz her şartta gerçeği, doğruyu, hakkı ve hakikati söyleyeceğiz." diye ekledi. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.