DÜNYA Haber Girişi: 15.11.2021 - 19:49, Güncelleme: 15.11.2021 - 19:49

İngiltere bir kişinin öldüğü patlamanın ardından güvenlik seviyesini yükseltti

 

İngiltere bir kişinin öldüğü patlamanın ardından güvenlik seviyesini yükseltti

​Liverpool'da bir hastane yakınında meydana gelen patlamanın ardından İngiltere'nin terör tehdidi seviyesi "önemli"den "şiddetli"ye yükseltildi.
İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından onaylanan güvenlik güncellemesi, daha fazla saldırının "büyük olasılık" olduğuna karar verildiği anlamına geliyor. Patel, basına yaptığı açıklamada, "Ortak Terörizm Analiz Merkezi İngiltere'nin tehdit seviyesini 'önemliden' 'şiddetliye' yükseltiyor." dedi. Patel, bu kararın almalarının nedeninin Liverpool'da bir hastane yakınında meydana gelen patlama olduğunu ifade etti. Patel, milletvekili David Amess'in öldürülmesinin ardından yaşanan bu olayın, bir ay içindeki ikinci saldırı olduğunu belirtti. "Şiddetli" seviye, ülkenin "düşük, orta, önemli, şiddetli ve kritik" olmak üzere beş seviyeli terörizm tehdidi uyarı sisteminde en yüksek ikinci alarm seviyesinde yer alıyor. Dün, Liverpool Kadın Hastanesi dışında meydana gelen patlamanın, bir erkek yolcu tarafından araca bırakılan patlayıcının infilak etmesi sonucu meydana geldiği açıklanmıştı. Patlamada, patlayıcıyı araca getiren erkek yolcu hayatını kaybetmişti. Şu ana kadar 20'li yaşlarında 4 kişi Terör Yasası uyarınca gözaltına alındı. (İLKHA)
​Liverpool'da bir hastane yakınında meydana gelen patlamanın ardından İngiltere'nin terör tehdidi seviyesi "önemli"den "şiddetli"ye yükseltildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından onaylanan güvenlik güncellemesi, daha fazla saldırının "büyük olasılık" olduğuna karar verildiği anlamına geliyor.

Patel, basına yaptığı açıklamada, "Ortak Terörizm Analiz Merkezi İngiltere'nin tehdit seviyesini 'önemliden' 'şiddetliye' yükseltiyor." dedi.

Patel, bu kararın almalarının nedeninin Liverpool'da bir hastane yakınında meydana gelen patlama olduğunu ifade etti. Patel, milletvekili David Amess'in öldürülmesinin ardından yaşanan bu olayın, bir ay içindeki ikinci saldırı olduğunu belirtti.

"Şiddetli" seviye, ülkenin "düşük, orta, önemli, şiddetli ve kritik" olmak üzere beş seviyeli terörizm tehdidi uyarı sisteminde en yüksek ikinci alarm seviyesinde yer alıyor.

Dün, Liverpool Kadın Hastanesi dışında meydana gelen patlamanın, bir erkek yolcu tarafından araca bırakılan patlayıcının infilak etmesi sonucu meydana geldiği açıklanmıştı.

Patlamada, patlayıcıyı araca getiren erkek yolcu hayatını kaybetmişti.

Şu ana kadar 20'li yaşlarında 4 kişi Terör Yasası uyarınca gözaltına alındı. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.