DÜNYA Haber Girişi: 14.11.2021 - 08:59, Güncelleme: 14.11.2021 - 08:59

İşgalci ABD 70 kadın ve çocuğu katlettiği saldırıyı gizledi

 

İşgalci ABD 70 kadın ve çocuğu katlettiği saldırıyı gizledi

İşgalci ABD'nin, Suriye'de kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 70 kişilik sivil bir grubu hava saldırısı ile katlettiği ortaya çıktı.
Amerikan New York Times (NYT) gazetesinde yer alan habere göre, işgalci ABD hava kuvvetleri, 18 Mart 2019'da kadın ve çocuklardan oluşan sivil bir grubu hedef aldı. Suriye'nin Bağhuz bölgesinde, DAİŞ ile mücadele adı altında, insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen sivil grubun üzerine F-15E tipi savaş uçaklarıyla 3 ayrı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 tondan fazla bomba kullanıldığı yaklaşık 70 kadın ve çocuğun katledildiği belirtildi. Haberde, şunlar kaydedildi: "Bir hukuk görevlisi, saldırıyı, soruşturma gerektiren olası bir savaş suçu olarak işaretledi. Ancak askeri yetkililer, neredeyse her adımda, felaket niteliğindeki bu saldırıyı gizleyen hamleler yaptı. Ölü sayısı küçümsendi. Raporlar ertelendi, sterilize edildi ve gizlilik sınıfına alındı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri patlama alanını buldozerlerle düzledi. Ve üst düzey liderlere haber verilmedi." Saldırının ayrıntılarının aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi, ismi gizli tutulan ilgili personel ve yetkililerle doğrudan yapılan görüşmeler sonucunda bir araya getirildiği aktarıldı. (İLKHA)
İşgalci ABD'nin, Suriye'de kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 70 kişilik sivil bir grubu hava saldırısı ile katlettiği ortaya çıktı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinde yer alan habere göre, işgalci ABD hava kuvvetleri, 18 Mart 2019'da kadın ve çocuklardan oluşan sivil bir grubu hedef aldı.

Suriye'nin Bağhuz bölgesinde, DAİŞ ile mücadele adı altında, insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen sivil grubun üzerine F-15E tipi savaş uçaklarıyla 3 ayrı saldırı düzenlendi.

Saldırıda 2 tondan fazla bomba kullanıldığı yaklaşık 70 kadın ve çocuğun katledildiği belirtildi.

Haberde, şunlar kaydedildi:

"Bir hukuk görevlisi, saldırıyı, soruşturma gerektiren olası bir savaş suçu olarak işaretledi. Ancak askeri yetkililer, neredeyse her adımda, felaket niteliğindeki bu saldırıyı gizleyen hamleler yaptı. Ölü sayısı küçümsendi. Raporlar ertelendi, sterilize edildi ve gizlilik sınıfına alındı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri patlama alanını buldozerlerle düzledi. Ve üst düzey liderlere haber verilmedi."

Saldırının ayrıntılarının aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi, ismi gizli tutulan ilgili personel ve yetkililerle doğrudan yapılan görüşmeler sonucunda bir araya getirildiği aktarıldı. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.