DÜNYA Haber Girişi: 11.11.2021 - 09:21, Güncelleme: 11.11.2021 - 09:21

Köln'de bir cami Cuma ezanının hoparlörden okunması için izin istedi

 

Köln'de bir cami Cuma ezanının hoparlörden okunması için izin istedi

​Almanya'nın Köln şehrinde yetkililerin, Cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına izin vermesinin ardından bir cami ilk başvuruyu yaptı.
Alman basınına konuşan Köln şehrinin Mülheim ilçesindeki bir caminin yönetimi, Cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına izin verilmesi için belediyeye başvuru yaptıklarını söyledi. Başvurunun onaylanması halinde belediye ile kamu hukuku sözleşmesi imzalanacak. İlk ezan okunmadan önce bölge sakinleri konu hakkında bilgilendirilecek. Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, Ekim ayının başında yaptığı açıklamada, kentteki camilerde müezzinlerin Cuma namazı için ezan okumasına izin vereceklerini söylemişti. Reker, Cuma ezanının saat 12.00 ile 15.00 arasında en fazla 5 dakika okunmasına izin verileceğini belirtmişti. Almanya'da yaklaşık 5.5 milyon Müslüman yaşıyor ve bunların üçte biri federal eyalet olan Kuzey Ren-Vestfalya'da ikamet ediyor. Ülkede yaklaşık 3 bin cami var ancak bunların sadece yüzde 1'inde müezzinler hoparlörden ezan okuyor. Köln'de şu an itibariyle 45 cami bulunuyor ve karara hepsi de başvurabilecek. (İLKHA)
​Almanya'nın Köln şehrinde yetkililerin, Cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına izin vermesinin ardından bir cami ilk başvuruyu yaptı.

Alman basınına konuşan Köln şehrinin Mülheim ilçesindeki bir caminin yönetimi, Cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına izin verilmesi için belediyeye başvuru yaptıklarını söyledi.

Başvurunun onaylanması halinde belediye ile kamu hukuku sözleşmesi imzalanacak. İlk ezan okunmadan önce bölge sakinleri konu hakkında bilgilendirilecek.

Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, Ekim ayının başında yaptığı açıklamada, kentteki camilerde müezzinlerin Cuma namazı için ezan okumasına izin vereceklerini söylemişti.

Reker, Cuma ezanının saat 12.00 ile 15.00 arasında en fazla 5 dakika okunmasına izin verileceğini belirtmişti.

Almanya'da yaklaşık 5.5 milyon Müslüman yaşıyor ve bunların üçte biri federal eyalet olan Kuzey Ren-Vestfalya'da ikamet ediyor. Ülkede yaklaşık 3 bin cami var ancak bunların sadece yüzde 1'inde müezzinler hoparlörden ezan okuyor.

Köln'de şu an itibariyle 45 cami bulunuyor ve karara hepsi de başvurabilecek. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.