DÜNYA Haber Girişi: 19.09.2021 - 17:44, Güncelleme: 19.09.2021 - 17:44

Oy verme işleminin son gününde Rus halkı sandık başına gitti

 

Oy verme işleminin son gününde Rus halkı sandık başına gitti

Rusya’da parlamentonun alt kanadı olan Devlet Duması milletvekillerinin seçimi için başlayan oy verme devam ediyor.
Rusya Merkez Seçim Komisyonu'na göre, Covid-19 önlemleri nedeniyle 17 Eylül'de başlayan seçimler 19 Eylül'de sona erecek. Ayrıca, bazı federatif bölgelerde de yönetici ve parlamento seçimleri için oylama yapılıyor. Aralarında Çeçenistan, Dağıstan, Mordovya ve Tuva cumhuriyetlerinin bulunduğu 12 federal bölgede başkan ve vali seçimi, 39 bölgede parlamento seçimi, 19 bölgede ara seçimler, 11 bölgenin idari merkezinin parlamento seçimleri ve 5 şehirde yerel seçimler yapılıyor. Ülke genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde 110 milyon seçmen oy kullanabilecek. Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarışıyor. Seçimlerde yüzde 5 barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma’da sandalye kazanacak. Her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 milletvekilliği için 225 aday parti listesinden, 225 aday ise bağımsız seçilecek. (İLKHA)
Rusya’da parlamentonun alt kanadı olan Devlet Duması milletvekillerinin seçimi için başlayan oy verme devam ediyor.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu'na göre, Covid-19 önlemleri nedeniyle 17 Eylül'de başlayan seçimler 19 Eylül'de sona erecek.

Ayrıca, bazı federatif bölgelerde de yönetici ve parlamento seçimleri için oylama yapılıyor.

Aralarında Çeçenistan, Dağıstan, Mordovya ve Tuva cumhuriyetlerinin bulunduğu 12 federal bölgede başkan ve vali seçimi, 39 bölgede parlamento seçimi, 19 bölgede ara seçimler, 11 bölgenin idari merkezinin parlamento seçimleri ve 5 şehirde yerel seçimler yapılıyor.

Ülke genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde 110 milyon seçmen oy kullanabilecek.

Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarışıyor. Seçimlerde yüzde 5 barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma’da sandalye kazanacak.

Her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 milletvekilliği için 225 aday parti listesinden, 225 aday ise bağımsız seçilecek. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.