EĞİTİM Haber Girişi: 28.09.2021 - 12:29, Güncelleme: 28.09.2021 - 12:29

Pedagojik formasyon eğitimi güncellenerek yürürlüğe girdi

 

Pedagojik formasyon eğitimi güncellenerek yürürlüğe girdi

“Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar” güncellenerek yürürlüğe girdi.
Yükseköğretim Kurulunca, 9 Eylül 2021 tarihinde "Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”na ilişkin yapılan duyuru ile Yükseköğretim Kurulu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında eğitim alanında daha önce imzalanan iş birliği protokolünün güncellenmekte olduğu belirtilerek ilerleyen günlerde konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklamanın yapılacağı ifade edildi. Bu kapsamda yapılan ortak çalışmalar neticesinde YÖK ve MEB arasındaki söz konusu iş birliği protokolü güncellenerek imzalandı. Ayrıca Bakanlık tarafından “Uygulama Öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönergede” de güncellemeler yapıldı. Yükseköğretim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı itibarıyla yüz yüze eğitimin yeniden başlamasına bağlı olarak, öğretmenlik eğitimi programlarıyla süregelen çalışmalar kapsamında geçmişte de uygulanan pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının da belirlenen yeni usul ve esaslar çerçevesinde; “üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde milli eğitim müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı” gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecek. “Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar”a Kurulun web sayfasından ulaşılabiliniyor. (İLKHA)
“Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar” güncellenerek yürürlüğe girdi.

Yükseköğretim Kurulunca, 9 Eylül 2021 tarihinde "Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”na ilişkin yapılan duyuru ile Yükseköğretim Kurulu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında eğitim alanında daha önce imzalanan iş birliği protokolünün güncellenmekte olduğu belirtilerek ilerleyen günlerde konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklamanın yapılacağı ifade edildi.

Bu kapsamda yapılan ortak çalışmalar neticesinde YÖK ve MEB arasındaki söz konusu iş birliği protokolü güncellenerek imzalandı. Ayrıca Bakanlık tarafından “Uygulama Öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönergede” de güncellemeler yapıldı.

Yükseköğretim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı itibarıyla yüz yüze eğitimin yeniden başlamasına bağlı olarak, öğretmenlik eğitimi programlarıyla süregelen çalışmalar kapsamında geçmişte de uygulanan pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının da belirlenen yeni usul ve esaslar çerçevesinde; “üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde milli eğitim müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı” gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecek.

“Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar”a Kurulun web sayfasından ulaşılabiliniyor. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.