YEREL Haber Girişi: 28.08.2021 - 12:35, Güncelleme: 28.08.2021 - 12:35

Şanlıurfa'da ilk isot hasadı yapıldı

 

Şanlıurfa'da ilk isot hasadı yapıldı

Şanlıurfa'nın yöresel tescilli lezzetlerden biri olan isotun ilk hasadı gerçekleştirildi.
Kendine has ürünleri ve kültürel değerleriyle çok zengin bir mirasa sahip olan Şanlıurfa, GAP ile birlikte daha da yükselen önemli bir tarım üretim havzası konumunda bulunuyor. Yörede "Kırmızı Altın" diye bilinen Urfa İsotu, bölgenin verimli tarım arazilerinde yetiştirilerek çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra sofralarda yerini pul biber ve salça gibi lezzet iksirleriyle alıyor. Yerli tohumlarla yetiştirilen Urfa İsotu'nun hasadı Akçakale Fidanlığı'nda yapıldı. Yapılan isot hasadına, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay katıldı. Ahmet Akay: "Şanlıurfa için isot son derece kıymetlidir" Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay ise Şanlıurfa’ya özgü isotun kıymetli bir ürün olduğunu vurgulayarak hasadının yapılmasında emeği geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve ekibine teşekkür etti. (İLKHA)
Şanlıurfa'nın yöresel tescilli lezzetlerden biri olan isotun ilk hasadı gerçekleştirildi.

Kendine has ürünleri ve kültürel değerleriyle çok zengin bir mirasa sahip olan Şanlıurfa, GAP ile birlikte daha da yükselen önemli bir tarım üretim havzası konumunda bulunuyor.

Yörede "Kırmızı Altın" diye bilinen Urfa İsotu, bölgenin verimli tarım arazilerinde yetiştirilerek çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra sofralarda yerini pul biber ve salça gibi lezzet iksirleriyle alıyor.

Yerli tohumlarla yetiştirilen Urfa İsotu'nun hasadı Akçakale Fidanlığı'nda yapıldı.

Yapılan isot hasadına, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay katıldı.

Ahmet Akay: "Şanlıurfa için isot son derece kıymetlidir"

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay ise Şanlıurfa’ya özgü isotun kıymetli bir ürün olduğunu vurgulayarak hasadının yapılmasında emeği geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve ekibine teşekkür etti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.