GÜNDEM Haber Girişi: 20.09.2021 - 15:21, Güncelleme: 20.09.2021 - 15:21

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 2023'te tamamlanacak

 

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 2023'te tamamlanacak

​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız." dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Lansmanına katılarak bir konuşma yaptı. Hükûmetleri döneminde, ulaşım ve haberleşmeye yapılan yatırımlar içinde demiryollarının en çok yatırımın yapıldığı ikinci ulaşım modu olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, bugün itibari ile de demiryolunun en çok yatırımın yapıldığı birinci ulaşım modu konumuna geldiğini söyledi. Muhalefetin, Marmaray projesine karşı çıktığını hatırlatan Karaismailoğlu, bugüne kadar Marmaray'ı kullanan yolcu sayısının 600 milyonu aştığını kaydetti. Karaismailoğlu, "İlk yük treninin geçtiği 17 Nisan 2020'den bugüne dek 1108 tren, 990 bin ton yükü Marmaray üzerinden taşıdı. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattının; yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışmasıdır. Projemiz; 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanı ile, 7,5 kilometrelik bisiklet ve 6,5 kilometrelik yaya yolu ile, 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanı ile İstanbulumuzun değerine değer katacak çok önemli bir projedir." dedi. 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, "Projemizde; 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet karayolu geçidi ile, 3 adet yaya ve 1 adet de karayolu üst geçidi bulunacaktır. Kısa bir tanımla projemiz, Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında 8 istasyonlu raylı sistem ve yaya odaklı yeni nesil bir ulaşım projesidir. 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız." diye konuştu. Karaismailoğlu, "Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2023-2053 yılları arasındaki 30 yıllık süreçte; Karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon Euro, çevreye olan etkilerin azalmalarından dolayı 117 milyon euro ve zaman kazancı olarak da yaklaşık 243 milyon euro olmak üzere; toplamda 786 milyon euro üzerinde tasarruf sağlayacağız." diye ekledi. İBB'yi eleştiren Karaismailoğlu, "Biz, halka hizmeti, Hakk'a hizmet olarak görüyoruz. Başkalarının yaptıkları hizmetlerin üzerine konup, algı operasyonlarıyla siyasi rant devşirmiyoruz. Görev alanlarımıza giren işlerden imtina edip, yükü başkalarına atmıyoruz. Mega kentte toplu taşımayı ihmal edenlere karşın İstanbul'un ihtiyacı olan hizmeti götürmek üzere gece gündüz çalışıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)
​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Lansmanına katılarak bir konuşma yaptı.

Hükûmetleri döneminde, ulaşım ve haberleşmeye yapılan yatırımlar içinde demiryollarının en çok yatırımın yapıldığı ikinci ulaşım modu olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, bugün itibari ile de demiryolunun en çok yatırımın yapıldığı birinci ulaşım modu konumuna geldiğini söyledi.

Muhalefetin, Marmaray projesine karşı çıktığını hatırlatan Karaismailoğlu, bugüne kadar Marmaray'ı kullanan yolcu sayısının 600 milyonu aştığını kaydetti.

Karaismailoğlu, "İlk yük treninin geçtiği 17 Nisan 2020'den bugüne dek 1108 tren, 990 bin ton yükü Marmaray üzerinden taşıdı. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattının; yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışmasıdır. Projemiz; 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanı ile, 7,5 kilometrelik bisiklet ve 6,5 kilometrelik yaya yolu ile, 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanı ile İstanbulumuzun değerine değer katacak çok önemli bir projedir." dedi.

2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, "Projemizde; 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet karayolu geçidi ile, 3 adet yaya ve 1 adet de karayolu üst geçidi bulunacaktır. Kısa bir tanımla projemiz, Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında 8 istasyonlu raylı sistem ve yaya odaklı yeni nesil bir ulaşım projesidir. 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız." diye konuştu.

Karaismailoğlu, "Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2023-2053 yılları arasındaki 30 yıllık süreçte; Karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon Euro, çevreye olan etkilerin azalmalarından dolayı 117 milyon euro ve zaman kazancı olarak da yaklaşık 243 milyon euro olmak üzere; toplamda 786 milyon euro üzerinde tasarruf sağlayacağız." diye ekledi.

İBB'yi eleştiren Karaismailoğlu, "Biz, halka hizmeti, Hakk'a hizmet olarak görüyoruz. Başkalarının yaptıkları hizmetlerin üzerine konup, algı operasyonlarıyla siyasi rant devşirmiyoruz. Görev alanlarımıza giren işlerden imtina edip, yükü başkalarına atmıyoruz. Mega kentte toplu taşımayı ihmal edenlere karşın İstanbul'un ihtiyacı olan hizmeti götürmek üzere gece gündüz çalışıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.