BİLİM Haber Girişi: 18.11.2021 - 20:28, Güncelleme: 18.11.2021 - 20:28

Son 500 yılın en uzun Ay tutulması yaşanacak

 

Son 500 yılın en uzun Ay tutulması yaşanacak

19 Kasım Cuma günü gözlemlenecek olan ve yaklaşık 3,5 saat sürecek olan parçalı Ay tutulması, 15'inci yüzyıldan bu yana en uzun süreli Ay tutulması olacak.
Tutulma Okyanusya, Kuzey ve Güney Amerika, Doğu Asya, Kuzey Avrupa ve Endonezya topraklarından izlenebilecek. Türkiye'de ise bu tutulma görülemeyecek. Parçalı Ay tutulması 3 saat 28 dakika sürecek. Böylece 15'inci yüzyıldan beri Ay'ın en uzun parçalı tutulması oluşacak. Ay'ın tümü neredeyse Dünya'nın gölgesine girecek. Ay diskinin çoğu kırmızımsı bir renk alacak. Ay tutulması nasıl oluşur? Ay, kendi yörüngesinde dolanırken kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Ay, Dünya'nın gölgesinin konisine girdiğinde ve kırmızımsı bir renk aldığında, bu astronomik fenomene tam tutulma denir. Tamamen Dünya'nın gölgesine girmemişse, buna parçalı Ay tutulması deniliyor. (İLKHA)
19 Kasım Cuma günü gözlemlenecek olan ve yaklaşık 3,5 saat sürecek olan parçalı Ay tutulması, 15'inci yüzyıldan bu yana en uzun süreli Ay tutulması olacak.

Tutulma Okyanusya, Kuzey ve Güney Amerika, Doğu Asya, Kuzey Avrupa ve Endonezya topraklarından izlenebilecek. Türkiye'de ise bu tutulma görülemeyecek.

Parçalı Ay tutulması 3 saat 28 dakika sürecek. Böylece 15'inci yüzyıldan beri Ay'ın en uzun parçalı tutulması oluşacak.

Ay'ın tümü neredeyse Dünya'nın gölgesine girecek. Ay diskinin çoğu kırmızımsı bir renk alacak.

Ay tutulması nasıl oluşur?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Ay, Dünya'nın gölgesinin konisine girdiğinde ve kırmızımsı bir renk aldığında, bu astronomik fenomene tam tutulma denir. Tamamen Dünya'nın gölgesine girmemişse, buna parçalı Ay tutulması deniliyor. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.