DÜNYA Haber Girişi: 31.10.2021 - 10:19, Güncelleme: 31.10.2021 - 10:19

Suudi rejiminden sonra BAE de Lübnan'dan diplomatlarını çekti

 

Suudi rejiminden sonra BAE de Lübnan'dan diplomatlarını çekti

Suudi rejimi, Bahreyn ve Kuveyt'in ardından Birleşik Arap Emirlikleri de Lübnan'dan Büyükelçisi'ni çektiğini duyurdu.
BAE'den yapılan açıklamada ayrıca, ülke vatandaşlarının Lübnan'a seyahat etmemesi istendi. Kararın, Lübnanlı bazı yetkililerin Riyad'a yönelik kabul edilemez ifadelerinin ardından, kardeş Suudi Arabistan ile dayanışma çerçevesinde BAE'nin Lübnan'dan diplomatlarını çekme kararı verdiği ifade edildi. Böylece BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt'ten sonra Lübnan ile ilişkilerini askıya alan dördüncü Körfez ülkesi oldu. Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi'nin Yemen'le ilgili olarak Riyad yönetimini eleştiren açıklamaları üzerine önce Suudi rejimi, ardından Bahreyn ve Kuveyt Lübnan'daki Büyükelçisi'ni geri çağırmıştı. Kardahi, katıldığı bir televizyon programında "Hizbullah gibi Husilerin de silahlı bir örgüt olarak kendi toprağını savunduğunu düşünüp düşünmediğine" ilişkin soruya "Tabii ki toprağını koruyor. Şahsi görüşüm, Yemen'de bu savaşın sona ermesi gerekiyor. Savaş uçaklarıyla evler, binalar, köyler ve şehirler saldırılara maruz kalıyor." yanıtını vermişti. (İLKHA)
Suudi rejimi, Bahreyn ve Kuveyt'in ardından Birleşik Arap Emirlikleri de Lübnan'dan Büyükelçisi'ni çektiğini duyurdu.

BAE'den yapılan açıklamada ayrıca, ülke vatandaşlarının Lübnan'a seyahat etmemesi istendi.

Kararın, Lübnanlı bazı yetkililerin Riyad'a yönelik kabul edilemez ifadelerinin ardından, kardeş Suudi Arabistan ile dayanışma çerçevesinde BAE'nin Lübnan'dan diplomatlarını çekme kararı verdiği ifade edildi.

Böylece BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt'ten sonra Lübnan ile ilişkilerini askıya alan dördüncü Körfez ülkesi oldu.

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi'nin Yemen'le ilgili olarak Riyad yönetimini eleştiren açıklamaları üzerine önce Suudi rejimi, ardından Bahreyn ve Kuveyt Lübnan'daki Büyükelçisi'ni geri çağırmıştı.

Kardahi, katıldığı bir televizyon programında "Hizbullah gibi Husilerin de silahlı bir örgüt olarak kendi toprağını savunduğunu düşünüp düşünmediğine" ilişkin soruya "Tabii ki toprağını koruyor. Şahsi görüşüm, Yemen'de bu savaşın sona ermesi gerekiyor. Savaş uçaklarıyla evler, binalar, köyler ve şehirler saldırılara maruz kalıyor." yanıtını vermişti. (İLKHA)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.